Vi välkomnar sex nya Highland Cattles
Säg hej till våra nya kompisar! Så fina små tjejer. Vi är så glada att välkomna sex nya åringar som ska hjälpa de stora att hålla marken runt herrgården öppen och fin.
Ett möte med dessa sötnosar får du utmed vår två kilometer långa strandpromenad. Inte missa! Strandpromenaden är anlagd längs med prunkande natur och porlande vatten. Här kan ni gäster njuta av de magiska omgivningarna kring herrgården. Över den porlande bäcken finns en gångbro och längs med slingan finns bänkar utplacerade där ni kan slå er ner för en stunds skön vila och bara njuta av naturen innan ni strosar vidare.


På promenad
Vägen går via betesmarker för skygga, men vänliga, Highland Cattles och vidare ut i skog och mark där vi inte helt sällan stöter på såväl fasaner som rådjur och älg.
Karta får ni i receptionen och gummistövlar finns att låna!
Varför inte planera in en walk and talk som ett effektivt inslag i konferensen?
Fler nyheter

Fira Mors Dag
Den 25 maj är det Mors Dag. Det firar vi med att hålla extra öppet i herrgården för Helgfrukost och Afternoon Tea.

Valborgsfirande
Möt våren på herrgården och njut ett ovanligt skönt dygn på Valborg. Entré till Krägga Sjö-SPA ingår och en värmande majbrasa väntar.

Fira påsk på herrgården
Välkommen att fira en guldkantad påsk på herrgården. Njut av våren och det goda livet i naturskön miljö. Entré till krägga Sjö-SPA ingår.